Вінницький обласний краєзнавчий музей – відомий науково-освітній, методичний та пам’яткоохоронний центр Східного Поділля. Його фонди нараховують майже 140 тис. одиниць зберігання. Сучасна бібліотечна збірка містить понад 10,5 тис. видань кінця ХVІІІ – початку ХХІ ст. українською, російською та польською мовами. Щорічно тут бувають понад 200 тис. відвідувачів, проводиться 1,5 тис. екскурсій. Роботу 9 відділів і семи філій музею забезпечують 110 працівників.
Заклад активно реалізує науково-дослідницьку діяльність, видає наукові збірники, довідники, альбоми, зокрема, «Сім чудес Вінниччини», «Визначні пам’ятки Вінниччини», «Вінниччина туристична» численні буклети і путівники тощо.
Здійснюється активна виставкова робота. Щорічно у музеї демонструються десятки видовищних виставок різнопланової тематики, які приваблюють відвідувачів своїм змістом і естетикою. Предмети з фондової збірки музею неодноразово експонувались в Україні та за її межами: в Німеччині, Італії, Японії, Англії, Фінляндії, Канаді, Польщі, Австрії.
Сьогодні Вінницький обласний краєзнавчий музей є знаним культурним осередком краю. На його базі традиційно проводяться мистецькі, історичні, літературні, фольклорно-етнографічні заходи.
Заклад зберігає і примножує кращі надбання історико-культурної скарбниці Вінниччини.
Сучасна експозиція розташована в 16 залах загальною площею понад 2 тис. м2: у чотирьох йдеться про геологічне минуле, природні багатства, флору і фауну Вінниччини, їх використання та охорону,
У наступних дванадцяти залах розкрито історію Східного Поділля від палеоліту до сьогодення.
І вже впродовж понад століття музей як скарбничий історії передає нащадкам мудрість і душевну щедрість минулих поколінь.
Значна частина експозиції музею присвячена подіям і героям Революції Гідності та російсько-української війни.